Partner wydania
Jolanta Głodowska , 12 marca 2018

Jeden pokój – różne potrzeby dzieci

Badania na temat metrażu polskich mieszkań wykazały, że pokój dzieci ma najczęściej 10-12 m2. Nie jest on przy tym dla nich wyłącznie sypialnią – dzieci w swoim pokoju także bawią się, uczą, przyjmują kolegów. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaaranżowanie przestrzeni i dobór właściwych mebli.

We wspólnym pokoju dzieci muszą czuć się komfortowo. Nie mogą rywalizować ze sobą o miejsce do zabawy, nauki czy odpoczynku.
- Meble należy dobierać tak, aby nie przytłoczyły niewielkiej przecież przestrzeni – mówi Wiktoria Lenart, projektantka, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanej kolekcji Spot marki VOX.

Z kolei Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski (duet Pawlak&Stawarski), którzy dla marki VOX stworzyli m.in. kolekcję Nest, podkreślają, że w pokoju dzieci musi znaleźć się sporo miejsca na przechowywanie. - Przydatne są rozwiązania pozwalające szybko ogarnąć rezultaty dnia – wyjaśniają. - Nie można również zapominać o potrzebach psychologicznych dzieci – dodają. - Każdy potrzebuje prywatności, miejsca, w którym trzyma swoje "skarby" lub najzwyczajniej na świecie chce zostać sam. Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy dzieci są w różnym wieku lub różnych płci.

Bracia przedszkolaki
Gdy rodzeństwo jest małe, w zbliżonym wieku i ma podobne zainteresowania, warto wydzielić w pomieszczeniu wspólną strefę dzienną, w której dzieci będą się bawić, i strefę nocną, w której staną łóżeczka. Wspólna przestrzeń powinna znajdować się pośrodku pokoju. Dla maluszków do ok. 4-5 roku życia wystarczy łóżeczko o długości 140 cm, starsze dzieci będą potrzebowały łóżka z materacem 90×200 cm. W małym pokoju można ustawić łóżko piętrowe.
- Warto reagować na zmieniające się potrzeby dziecka – mówi Wiktoria Lenart. - Małemu wystarczy łóżko, komoda lub niewielka szafa i kącik do zabawy. Potem można dołączyć do tego zestawu mały stolik i dostosowane do wzrostu dziecka krzesło. Świetnym rozwiązaniem są tzw. meble rosnące.

Moje, twoje
Starszym dzieciom lub siostrze i bratu zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu taki podział pokoju, w którym każde będzie miało swoją połowę. Można to zrobić za pomocą funkcjonalnych mebli, np. dwustronnego regału z otwartymi półkami i wysuwanymi w obie strony szufladami. Przy aranżacji "prywatnych" kącików warto wziąć pod uwagę zainteresowania dzieci, często przecież odmienne. Co ważne, gdy z jednego pokoju tworzymy dwa, warto zdecydować się na jednakową stylistykę wyjściową, aby nie zburzyć harmonii kompozycji. Chaos sprawi, że dzieci będą miały problem z zaaklimatyzowaniem się w takim wnętrzu. Postawmy więc na jedną kolekcję mebli, np. VOX Simple i jasne ściany w całym pokoju, ewentualnie każdą część pomalujmy w zbliżonym kolorze, np. ciemną i jasną zielenią. Odrębność dzieci podkreślą własnymi dodatkami.

W małych pokojach sprawdzą się meble wielofunkcyjne, które na dole mają miejsce na biurko, a na górze do spania. Świetne jest multiłóżko Nest.
- Dzięki możliwości chowania części brył pod łóżkiem, można zaoszczędzić sporo miejsca, dając jednocześnie możliwość zmiany funkcji w pokoju – mówią jego projektanci, duet Pawlak&Stawarski. Chowamy biurko (pracę) i wyjeżdżamy z miejscem do relaksu. A kiedy nie ma kontenerków "pod pokładem", to świetne miejsce do zabawy i integracji.

Kolekcja Nest by VOX >

*Przedszkolak i uczeń *
W przypadku dużej różnicy wieku między rodzeństwem, koniecznie trzeba wydzielić miejsce do nauki dla najstarszego. Można to zrobić za pomocą regału lub parawanu. Starsze dzieci lubią mieć swoje tajemnice. Zamiast otwartych półek wybieraj dla nich zamykane szafki. Jeszcze lepsze są wysuwane szuflady. Pamiętajmy jednak, aby w pokoju rodzeństwa, gdy każde dziecko ma własny kąt, pozostawić jednak fragment wspólny, tzw. strefę przechodnią, z drzwiami wejściowymi i oknem.

Dwoje uczniów
Gdy mamy w domu dwoje uczniów, każdy musi mieć osobne miejsce do pracy. - To istotne miejsce dla każdego dziecka, jego mały świat, przy którym się wszystko dzieje – mówią Pawlak&Stawarski.

Wiktoria Lenart poleca stworzone przez nią biurko z kolekcji SPOT.
- Pomysł był prosty, to biurko otwarte z przodu i z tyłu dzięki czemu mogą go używać dwie osoby jednocześnie nie siedząc obok siebie, a naprzeciwko – mówi Wiktoria Lenart. - Ten z pozoru prosty zabieg umożliwia ustawienie biurka nawet na środku pokoju. Mebel sprawdził się znakomicie.

Kolekcja Spot by VOX >

Przestrzeń dzieci
Przy aranżacji pokoju dla rodzeństwa warto wziąć pod uwagę, że jest to przestrzeń dzieci, a nie rodziców.
- Dlatego narty, kurtki zimowe, suszarki na pranie powinny znaleźć inne miejsce – mówi Wiktoria Lenart. - Niestety rodzice zapominają, że gust, nawyki i dobre samopoczucie rodzą się w czystej, schludnej dającej przestrzeń do wyobraźni przestrzeni. A dzieci mają niezwykłą wyobraźnię i nie potrzebują do tego łóżka w kształcie misia, szafy z księżniczką czy dywanu w samochody.

- Dostarczenie dzieciom przestrzeni do spontanicznego wyrażania siebie wymaga, by przewidzieć wiele sytuacji, ale co najtrudniejsze – także tych, których nie byliśmy w stanie sobie nawet wyobrazić – dodają Pawlak&Stawarski.