Partner wydania
Jolanta Głodowska , 12 lutego 2018

Jak okiełznać domowy chaos

Jak pogodzić zabiegany styl życia i brak czasu z potrzebą porządku? Domowy chaos pod kontrolą to po prostu dobra organizacja codzienności i kilka podstawowych zasad także w urządzaniu wnętrz. Jakich? Zdradzamy w naszym poradniku.

Mądre przechowywanie
To prawda, że przechowywanie rzeczy w małym mieszkaniu nastręcza wiele trudności. Niewielka powierzchnia nie oznacza jednak, że masz żyć w wiecznym bałaganie i chaosie. Warto więc wiedzieć, jak zorganizować przestrzeń, aby przedmioty cię nie pokonały.

Przez pewien czas wszystko jest w porządku – bez problemu znajdujesz w szafie odpowiednią bluzkę, z zamkniętymi oczami sięgasz po przyprawy w kuchni, a właściwy pędzel do makijażu masz zawsze pod ręką. Ale potem coś się dzieje – nie wiesz, gdzie jest biała koszula, używasz trzech żeli pod prysznic, a filiżanki nie mieszczą się już w szafkach. Otacza cię coraz więcej przedmiotów, a ty wciąż przynosisz do domu nowe, bo stare "gdzieś się zapodziały". Przestrzeń, w której żyjesz, staje się coraz bardziej zagracona. Czujesz się coraz gorzej, bo chaos jest źródłem frustracji. Uważasz, że winne jest za małe mieszkanie. No bo gdyby było większe, to wszystko by się w nim pomieściło! Ale czy na pewno? A może by spróbować zapanować nad chaosem w takim pomieszczeniu, w jakim żyjesz? Uwierz, że odpowiednia organizacja i sprytne rozwiązania pozwolą ci cieszyć się wolną przestrzenią! I odzyskać spokój.

Pojemniki pod łóżkiem
Jeśli nie jesteś w stanie ograniczyć liczby otaczających cię przedmiotów, szukaj dla nich ukrytego miejsca. Może warto zamontować zamykane półki wokół telewizora? Przyjrzyj się łóżku – czy jeśli odsuniesz je nieco od ściany, nie powstanie tam miejsce niewielki schowek? Wykorzystaj również przestrzeń pod łóżkiem lub wybierz model z pojemnikami w zagłówku, jak np. w łóżku Spot marki VOX. Możesz tam przechowywać np. dodatkowe pościele czy przedmioty, z których korzystasz sezonowo. Kup zamykane pojemniki bądź szufladę na kółkach. Pudła mogą też posłużyć za magazyn na torebki, buty czy zapasową pościel. Warto je podpisać, aby nie wyciągać wszystkich, gdy potrzebujesz konkretny przedmiot.

Kolekcja Spot by VOX >

Ubrania w próżni
Do przechowywania ubrań sezonowych lub czekających na lepsze czasy, świetnie nadają się worki próżniowe. "Sprasowane" ubrania zajmą dużo mniej miejsca, a zaoszczędzoną przestrzeń wykorzystasz na aktualnie noszone rzeczy. Worki zmniejszają objętość przechowywanych tkanin nawet do 75 proc. Można ich też używać wielokrotnie. Poza tym spełniają jeszcze jedną ważną funkcję – chronią garderobę przed kurzem, wilgocią, a także przed molami. Tekstylia wyjęte z takich worków są czyste i niepogniecione.

Porządek w szafie
Organizacja szafy też powinna być przemyślana. Nie układaj np. ubrań na półkach w wysokie stosy, bo przy trudno ci będzie wyjmować te spod spodu. Poza tym, im mniej ubrań w stosie, tym lepsza wentylacja odzieży. Najprościej jest zamontować więcej półek. Na bluzy, koszulki i swetry potrzebujesz półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Wygodne półki na pościel i ręczniki mają szerokość 50-100 cm i wysokość do 40 cm. Bieliznę najlepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach. Jeśli w szufladach, to nie głębszych niż 12 cm. Ubrania na wieszakach powinny wisieć minimum 3 cm jedno od drugiego. Na koszulę, sukienkę, bluzkę potrzebujemy około 7 cm drążka, a na płaszcz, marynarkę i żakiet 11-12 cm. Na krótkie sukienki i koszule drążek powinien być zamocowany na wysokości 100 cm. Spódnice i płaszcze potrzebują wysokości 140 cm, spodnie składane – 80 cm, a nieskładane – 120-130 cm. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać się sztywno reguł – jeśli np. nie cierpisz układania bielizny, zamiast pojemnika z przegródkami wybierz kosz, do którego po prostu wszystko wrzucisz.
Świetną metodą na zmniejszenie objętości ubrań jest ich rolowanie. Tak można przechowywać np. T-shirty, topy i inne ubrania, które na wymagają prasowania.

Kolekcja Simple by VOX >

*Serwetki pod stołem *
Znakomitym sposobem na opanowanie chaosu w kuchni lub jadalni są stoły z szufladami. Łączą wygodę z funkcjonalnością. W szufladach można schować sztućce, serwetki i wiele innych drobiazgów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiała wstawać po zapomniane sztućce, a w pomieszczeniu zawsze będzie panował porządek. Świetnym pomysłem są stoły z oferty VOX z wnęką na świece, podgrzewacze albo świeże zioła lub kwiaty. Zamykając wnękę, tworzysz gładki blat. Przestrzeń pomiędzy blatami można wypełnić szufladami. Taki mebel jest niezwykle efektowny i wyjątkowo funkcjonalny. Takie samo rozwiązanie można zastosować także przy stolikach kawowych.

Gazety pod kontrolą
Czasopisma trzymaj w gazetnikach. Niektóre z nich są małymi dziełami sztuki, nie trzeba ich wstydliwie upychać po kątach. Np. nowoczesny gazetnik Fence VOX spokojnie można postawić na regale i będzie zdobił pomieszczenie. Aby książki nie spadały z półek, tworząc bałagan, używaj specjalnych ściskaczy (np. Safari VOX).

Biżuteria na stojakach
Często walczysz z kłębkiem poplątanych naszyjników i nie możesz znaleźć drugiego kolczyka? Albo szukając konkretnej bransolety, znajdujesz wisiorek, o którym dawno zapomniałaś? Łatwo zapanujesz nad tym chaosem, a przy okazji nad nerwami, właściwie przechowując biżuterię. Najlepszym sposobem jest pogrupowanie i włożenie ozdób do odpowiednich pudełeczek. Większe przeznacz na naszyjniki i wisiorki, a mniejsze na kolczyki, broszki i bransolety. Bardzo ciekawym i praktycznym sposobem na zapanowanie nad biżuterią jest umieszczenie jej na specjalnych stojakach, np. w formie drzewa lub ptaków.

Wykorzystaj drzwi
Najtrudniej jest zapanować nad drobnymi przedmiotami, z których często się korzysta. Przy małym metrażu już kilka z nich pozostawionych na widoku tworzy wrażenie bałaganu. Bardzo pomocne wtedy są drzwi ze śrubami i możliwością personalizacji – możemy samodzielnie zdecydować o konfiguracji akcesoriów i ich ewentualnej wymianie, jak np. w modelu Smart od VOX. Drzwi te można zamontować w każdym pomieszczeniu – dzięki wiszącym półkom, hakom lub pojemnikom, wszędzie będzie porządek. Śruby utrzymują ciężar do 5 kg, nie ma więc obawy, że koszyk z kosmetykami w łazience czy półka z zabawkami w pokoju dziecka runie.